آبکاری کروم سخت

آبکاری کروم سخت

کروم چیست ؟

کروم در 1875 درجه سانتیگراد ذوب شده و در مقابل خوردگی شیمیایی به خوبی مقاوم است.

خصوصیات فیزیکی قشر حاصل از آبکاری کروم سخت تا دمای بالغ بر 400 درجه سانتیگراد تغییر نمیکند.

آبکاری کروم صنعتی و یا همان کروم سخت به دلایل ذیل از آبکاری کروم تزئینی متمایز میباشد.

 1. ضخامت قشر کروم در ” کروم سخت ” معمولا بین 2.5 الی 75 میکرون میباشد در حالیکه در کروم تزئینی این ضخامت به ندرت به 2 میکرون میرسد.
 2. قشر کروم تزئینی دارای پرزها و منافذ زیادی است ولی قشر کروم سخت بدون منفذ بوده و فقط ممکناست شامل میکروترکهایی باشد
 3. کروم سخت تقریبا در تمامی موارد مستقیما بر روی قطعه مورد نظر نشانده میشود در حالیکه کروم تزئینی بر روی پوششی از نیکل براق انجام میپدیرد
 4. آبکاری کروم سخت معمولا برای افزایش مقاومت در برابر سائیدگی ، گرما و خوردگی  شیمیایی به کارمیرود و آبکاری کروم تزئینی صرفا جهت زیبایی مورد استفاده قرار میگیردکروم فلزی سفید  خاکستری  سخت و شکننده است . قابلیت پرداخت سطحی آن تا جلای آیینه ای از خصوصیات بارز و منحصر به فرد آن میباشد علامت اختصاری در جدول تناوب( با cr وعدد اتمی 24).

مشخصات کروم

سختی و مقاومت در برابر سایش

کروم یکی از سخت ترین مواد قابل دسترس و استفاده می باشد. به همین علت واژه “کروم سخت” در صنعت رایج شده است. سختی متوسط کرم عبارت از 850-1200 ویکرز می باشد.
البته دستیابی به چنین سختی هایی به سادگی امکان پذیر نیست و به عوامل مختلف و متعددی بستگی دارد.
معمولا فرسودگی و سایش قطعات صنعتی و مکانیکی تحت شرایط زیر واقع می شود:

 • اصطکاک خشک
 • اصطکاک تحت فشار (در حضور روغن)
 • اصطکاک ناشی از چرخش (در حضور روغن)
 • عملیات سایشی
 • سایش در حرارت بالا
 • مثالهای هریک از این شرایط را می توان به ترتیب زیر بیان کرد:
 • چرخ دنده ها ، قالبهای کشش و …
 • شفت و پیستونها هیدرولیک و …
 • شفت چرخ دنده ها ، میل لنگها و …
 • قالبهای آجر ، آسیاب شکر.

این مثالها تنها گوشه ای از موارد کاربرد وسیع و گسترده “کروم سخت” را نشان می دهد. فهرست کاملتری از کاربردهای “کروم سخت” در پایان به صورت یک جدول ارائه شده است.
به جرئت می توان ادعا کرد عمر قطعات و وسائلی که با پوششی از “کرم سخت” محافظت
شده اند ، 5 تا 10 برابر بیشتر از عمر قطعات مشاب می باشد که فاقد پوشش “کروم سخت” می باشد.

آبکاری کرم سخت و پوشش دهی به اندازه دلخواه تا ٢ میلیمتر ضخامت کروم

آبکاری کرم سخت | آبکاری کروم سخت

مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی و حرارت

“کرم سخت” در بسیاری از صنایعی که با مواد شیمیایی سروکار دارند همچون صنایع غذایی ، صنایع دارویی و بهداشتی ، صنایع رنگ سازی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

کرم مقاومت بسیار خوبی در مقابل مواد اکسید کننده و احیا کننده از خود نشان می دهد. به غیر از گاز کلر و کلریدریک اسید که به سرعت بر آن اثر می کنند ، سایر اسید های معدنی تاثیر چندانی بر کرم ندارند. همچنین بجز تری کلرو استیک اسید تقریبا تمامی اسید های آلی بر آن بی تاثیرند.

قطعات مختلف ماشین های پلاستیک که در تماس با پلاستیک مذاب هستند لازم است حتما پوشش “کرم سخت” داشته باشند.

پلاستیک های مذاب به خصوص انواع پلاستیک های وینیل خاصیت اسیدی و خورندگی داشته و قطعات دستگاه و قالبها را به مرور زمان دچار خوردگی شدید می نمایند. چنانچه قطعات مزبور با قشری از کرم سخت به ضخامت 2/5 – 25 میکرون پوشیده شوند عمر آنها به طرز قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

“کروم سخت” اثرات ناشی از افزایش درجه حرارت را به خوبی تحمل می کند. اولین اثر ناشی از افزایش درجه حرارت نرم شدن فلز است که در اغلب فلزات دیده می شود ، ولی “کرم سخت” ضمن حفظ مقاومت خود در برابر خوردگی شیمیایی تا دمایی بیش از400°c سختی خود را نبز حفظ می کند.

با افزایش درجه حرارت از 450°c تا 700°c سختی شروع به کاهش می کند و از 900 به 450 ویکرز کاهش می یابد. افزایش درجه حرارت تا 1200°c باعث کاهش سختی تا 300 ویکرز می شود.

ضریب اصطکاک اندک

بسیاری از کاربردهای صنعتی “کروم سخت” ناشی از این حقیقت است که قشر حاصل از آبکاری “کروم سخت” از انرژی سطح بسیار کم و ضریب اصطکاک اندکی برخوردار است.

در واقع در میان بسیاری از فلزاتو آلیاژهایی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند ، “کروم سخت” دارای کمترین ضریب اصطکاک است ، به همین علت “کروم سخت” پوششی مناسب برای پیستون ها و سیلندرهای جک های هیدرولیک می باشد.

مزیت دیگر “کروم سخت” قابلیت سنگزنی و پرداخت کاری بسیار خوب آن می باشد ، این خاصیت نه تنها باعث دستیابی به سطوحی بسیار صاف و صیقلی با درخشندگی آینه ای می گردد ، بلکه باعث می شود تا مواد خارجی نیز تمایل به چسبیدن به سطوح فلز را از دست بدهند.

به همین علت برای دستیابی به محصولات پلاستیکی با کیفیت برتر تمامی قالبهای پلاستیک باید با پوششی از “کروم سخت” پوشیده شوند. امروزه این عمل یکی از عملیات مهم و لاینفک در تولید انواع قالبهای پلاستیک ، باکبلیت ، لاستیک و حتی شیشه می باشد.

“کروم سخت” در صنایع غذایی (قالبهای بیسکوئیت و شکلات) ، در صنعت چاپ (غلطکهای جوهر و خشک کننده) و در بسیاری دیگر از نقاطی که به سطوحی سخت ،صیقلی و فاقد چسبندگی در مدت زمان طولانی نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص ظاهری و تزئینی

ظاهر کروم از جذابیت خاصی برخوردار است با این حال آبکاری کروم تزئینی به هیچوجه پوشش مناسبی برای مقابله با سایش نمی باشد.

“کروم سخت” بسته به ضخامت مورد استفاده (به طور معمول 10 – 50 میکرون) می تواند ضمن حفظ خواص خود ، از ظاهر قابل قبول و جذابی برخوردار باشد و بسته به نوع کاربرد قطعه ظاهر آن از مات تا جلای آینه ای می تواند تغییر کند.

برای مثال قالبهای شیشه عینک باید دارای جلای آینه ای و قطعات یک میکروسکوپ می تواند مات باشد.

پارا مغناطیس بودن

دیگر خاصیت “کروم سخت” پارا مغناطیس بودن آن است. می توان قطعات کوچکی را که نباید مغناطیسی شوند را با آلیاژهای سبکی مانند برنج و مانند آن ساخت و برای جلو گیری از سایش و خوردگی ، آنها را با پوششی از “کروم سخت” محافظت نمود.

بهترین روش مرمت و بازسازی امروزه آبکاری “کروم سخت” به طرز وسیعی در تعمیر سطوح فرسوده و یا قطعات مستعمل ماشین آلات بکار می رود.

قطعاتی که در طی کار مداوم ، دچار خوردگی شدید شده و یا به عللی آسیب دیده باشند را می توان به شرح زیر بوسیله “کروم سخت” تعمیر و باز سازی نمود:

 1. کرم گیری در صورت وجود قشر کرم فرسوده.
 2. زنگ برداری در صورت لزوم.
 3. پر کردن نقاطی که بیش از حد آسیب دیده باشند به کمک جوشکاری ، فلز پاشی Metal Spray و …
 4. ماشین کاری اولیه در صورت لزوم
 5. پرداخت کاری(پولیش زنی )
 6. آبکاری “کروم سخت” به ضخامت مورد نیاز
 7. ماشین کاری یا سنگ زنی نهایی به منظور تنظیم دقیق ابعاد

با این روش می توان انواع میل لنگ ها و شفت های موتورهای دیزل , کمپرسورها و ژنراتورها را که ارزش هریک ممکن است بالغ بر میلیونها ریال باشد دو باره تعمیر کرده و قابل استفاده ساخت.

در این موارد ضخامت قشر کرم بین 150 – 1250 میکرون متغیر است.

لازم به توضیح است چنانچه قطعات قبل از فرسودگی شدید (منظور قبل از نابودی کامل قشر “کروم سخت” و آسیب دیدن فولاد پایه) از خط تولید خارج و اقدام به آبکاری مجدد شود.

نه تنها مدت زمان انجام آن به مراتب کمتر خواهد بود ، بلکه در هزینه تعمیر و اصلاح نیز صرفه جویی خواهد شد.

  فیدارآسیا | آیکاری کروم | آبکاری کروم سخت

  گروه صنعتی فیدار با تجربه 15 سال در زمینه آبکاری کروم سخت فعالیت خود را بر سه اصل کیفیت ، رضایت مشتری و توسعه خدمات قرار داده است.

  • تهران ، شهرک صنعتي چهاردانگه ، خيابان ١٧/٥ ، پلاك ٨٣
  • تلفن : 55252877 -55257757
  • فکس : 55277042
  • همراه :   09191080080 – 09123473928